Finca Santa Elena
Santa Elena, Tarrazú • Costa Rica • 1500m
Finca Santa Elena ligt in de hooglanden van Tarrazú, op 1500 meter hoogte in het hart van Costa Rica. De grond hier draagt geschiedenis.
San José was een van de eerste steden ter wereld met elektrisch licht. En Santa Elena was er vroeg bij. De finca was ooit eigendom van José Figueres Ferrer, Don Pepe, tweevoudig president van Costa Rica. Hij zorgde ervoor dat het licht hier brandde toen de rest van het land nog in het donker lag. Wie ’s nachts over de hooglanden vloog, zag één lichtpunt in de duisternis.
Luz Marina Trujillo, Luzma voor wie haar kent, runt de finca nu met een toewijding die je voelt zodra je er rondloopt. Haar passie voor de koffie, het land en de mensen die er werken is de rode draad door alles wat Santa Elena bijzonder maakt.
Wat de grond geeft, geeft ze terug
De hellingen van Tarrazú zijn steil. De grond is vulkanisch, mineraalrijk en vruchtbaar. Op 1500 meter hoogte wisselen warme dagen en koele nachten elkaar af, en die temperatuurschommeling vertraagt de rijping van de koffiebessen. Meer tijd aan de boom. Meer complexiteit in de kop.
Luzma weet dat goede koffie begint bij gezonde grond. Haar gesloten kringloopsysteem zet koffiepulp via wormbedden om in compost die de plantage voedt. Het waterbehandelingssysteem houdt de rivier die door het landgoed stroomt schoon. Niets gaat verloren. Wat de grond geeft, geeft ze terug.
Haar finca, haar mensen
Luzma groeide op in een koffiefamilie in Colombia. De taal van de oogst, de ritmes van het seizoen, de logica van de grond, die leerde ze van kinds af aan. Toen ze naar Costa Rica vertrok om Finca Santa Elena over te nemen, bracht ze die kennis mee. En bouwde er verder op.
Ze kent elke plant, elk seizoen, elk risico. Haar gesloten kringloopsysteem, de wormbedden, het waterbehandelingssysteem, het zijn geen bijzaken. Het is hoe ze denkt. Kwaliteit begint niet bij de verwerking, maar bij de grond zelf.
Families die hier kwamen werken, bleven. Hun kinderen groeiden op tussen de koffieplanten. Die kinderen brengen nu hun eigen kinderen mee. Drie generaties later is de band die Luzma met haar mensen heeft geen werkgeversrelatie meer. Het is iets anders. Iets wat je voelt zodra je er rondloopt.
Één boerin. Één finca. Generaties lang.
Van zwembad tot kop
De patio’s waar de koffie van Santa Elena droogt, waren ooit Don Pepe’s zwembad. Voor de plukkers en de arbeiders. Nu liggen er bonen te drogen in de berglucht van Tarrazú.
Santa Elena verwerkt haar koffie op drie manieren: gewassen, naturel en black honey. Bij de honingmethode blijft een deel van het zoete vruchtvlees op de boon tijdens het drogen. Hoeveel vruchtvlees bepaalt de kleur: bij yellow honey blijft het minste zitten, red honey zit daar tussenin, en black honey behoudt bijna al het vruchtvlees. Hoe meer vruchtvlees, hoe meer suikers, hoe intenser de fermentatie en hoe dieper de smaak. Santa Elena werkt voornamelijk met black honey. Het vraagt meer controle en meer geduld, maar het geeft de koffie iets wat je niet kunt nabootsen.
De bessen worden met de hand geplukt, alleen wanneer ze volledig rijp zijn. Plukkers lopen dezelfde rijen meerdere keren per seizoen, elke keer alleen de bessen meenemend die het moment hebben bereikt.
Wat je in de kop proeft is het resultaat van die tijd en aandacht: zacht en rond, met een natuurlijke zoetheid en genoeg zuurgraad om het interessant te houden.
1500m
Hoogte
Honing
Verwerking
Caturra
Variëteit
85
SCA score